A közlekedésépítési szakterület mérnöki és tudományos folyóirata. ISSN: 2064-0919
20. szám
12. évfolyam
2024.november
20
Bejegyzés

Dr. Mentsik Győző (1930-2022)

Tisztelt Olvasóink, kedves Kollégák!

Mindannyiunkat lesújtott a hír: Tanárunk, Kollégánk, Atyai Barátunk
Mentsik Győző Tanár Úr itt hagyott bennünket, Mennyei Útra indult.
Koromnál fogva tanítványként nem ismertem, de több mint 30 éve
találkoztak útjaink, tiszteltem, becsültem, szerettem – hiányozni fog!

A szakmából is sokan búcsúztattuk a Farkasréti temetőben – Mindnyájunk
emlékezéséül álljanak itt az egykori tanártárs, dr. Pallós Imre ott
elmondott nekrológjának szavai:

 

„Tisztelt Mentsik Tanár Úr, Kedves Győző!

 Az egyetemi kollégák és az útügyi szakterület mérnökei, munkatársai nehéz szívvel állunk itt, hogy végső búcsút vegyünk Tőled.

 Szakmai tevékenységed 1952-től a Műegyetem Út- Vasút és Közlekedésügyi Tanszékén tanársegédként indult, ahonnan 1994.-ben egyetemi docensként mentél nyugdíjba. Ezen 42 év alatt a BME Építőmérnöki Karán nagyívű oktatási tevékenységet fejtettél ki. Eközben – 1968-1973 között – az ekkor még Budapesten működő Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola (a mai Győri Egyetem) oktatási munkájában is jelentős szerepet vállaltál az „Útépítés” és a „Közúti forgalomtechnika” tárgyak előadójaként. Nagyszámú, majd 50 egyetemi-főiskolai jegyzetet, oktatási segédanyagot írtál, hiszen úttervezési-, útépítési, forgalomtechnika és üzemeltetési tárgy-körökben egyaránt oktattál. E kiadványok hallgatóbarát, közérthető nyelvezetére nagy hangsúlyt fektettél.

Az Oktatási Minisztérium megbízásából un. felsőoktatási export-tanterveket is kidolgoztál.

A rajztermi gyakorlatoktól kezdve, az előadói tevékenységen át, az államvizsgáztatásig minden oktatási lépcső aktív résztvevője voltál.        

A Közlekedési Minisztérium ágazati vezetőivel, a Közúti Igazgatóságok és Budapest- Főváros útügyi munkatársaival jó együttműködési kapcsolatot alakítottál ki és ápoltál, segítve ezzel a tanszék oktatási munkáját.

Évtizedeken át szervezted és bonyolítottad szakos hallgatóink számára a látókörbővítő, kétnapos szakmai kirándulásokat.

A hallgatóktól következetesen megkövetelted a munkát, a fegyelmet. Gyakorta segítetted a hallgatók szakmai orientációjának alakítását, a végzős hallgatók elhelyezkedését.

Mondhatjuk, hogy Mentsik tanár úr neve a BME Építőmérnök Karának hallgatói körében tiszteletet kiváltóan fogalommá vált.

 Az oktatás mellett az országos közúthálózat és az önkormányzati utak fejlesztési terveinek kidolgozása terén Dr. Mentsik Győző tervezői és szakértői munkája is kiemelkedő volt. Mintegy 35 tervpályázaton vett részt, mint pályázó, szakértő, vagy bíráló.

Fontos kutatási területe, disszertációjának is témája volt a budapesti utak forgalom-lefolyási jellegzetességeinek vizsgálata, elemzése.

A közúti műszaki adatok számítógépes nyilvántartásának adattári kialakításában, majd fejlesztésében is jelentős szerepet vállalt. Ezen munkáit mintegy 30 tudományos közleménye fémjelzi.

 A szakterületünk számára oly fontos Magyar Útügyi Társaság egyik alapító tagja volt, 1994.-től már nyugdíjasként a Társaság első ügyvezetője, majd elnöki főtanácsadója.

 A szakmai közéletben mindig jelen volt. A 80-as években az mind az Oktatási-, mind a Közlekedési miniszter is „Kiváló Dolgozó” kitüntetést adományozott számára. A közlekedésért felelős Miniszter 2000-ben Baross Gábor díjjal tüntette ki. A MAÚT Vásárhelyi Boldizsár és Aranymérföldkő díjakkal ismerte el teljesítményét. A Közúti Szakemberekért Alapítvány Kuratóriuma 2007-ben Életmű-díjjal tüntette ki.   2014-ben a Magyar Ezüst Érdemkereszt állami kitüntetésben részesült.

 A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Rektora 2002-ben Arany-, 2012-ben Gyémánt-, 2017-ben Vas Diploma átadásával ismerte el Dr. Mentsik Győző szakmai munkásságát. Az idén esedékes – a 70 éves szakmai munkásságért adható – Rubin Diplomát már posztumusz kapja meg, azt majd az ugyancsak mérnök-, mérnök-informatikus fia veheti át és őrizheti meg családi ereklyeként.

Tisztelt Tanár Úr, Kedves Győző! Tisztelettel és munkásságod nagyrabecsülésével búcsúzunk Tőled. Emlékedet megőrizzük.

 Isten veled, nyugodj békében!”


Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük